chaliced ستون فقرات فیزیوتراپی ستون فقرات

chaliced: ستون فقرات فیزیوتراپی ستون فقرات انحراف ستون فقرات کوله پشتی دانش آموزان

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی شعبی که روی دست بانک‌ها باد می‌کند

در شرایطی که بانکداری نوین در دنیا به سوی الکترونیکی شدن و ارزهای رمزپایه پیش رفته و بانکهای بزرگ دنیا از تعداد شعب خود می کاهند،تعداد شعب بانکی در کشور عزیزم

شعبی که روی دست بانک‌ها باد می‌کند

شعبی که روی دست بانک ها باد می کند

عبارات مهم : ایران

الکترونیکی شدن بانکداری موجب کم کردن هزینه های بانک ها شده است است

در شرایطی که بانکداری نوین در دنیا به سوی الکترونیکی شدن و ارزهای رمزپایه پیش رفته و بانکهای بزرگ دنیا از تعداد شعب خود می کاهند،تعداد شعب بانکی در کشور عزیزمان ایران به یکی از بزرگترین معضلات سیستم بانکی تبدیل شده است است.

آیا زیاد بودن شعب یک بانک به معنای قدرتمند بودن آن بانک است؛یا قدرت مسابقه را بین بانکها اوج می برد؟ واقعیت این است که هیچ کدام از این دو فرضیه که در قالب سئوال مطرح شده، امروز پاسخ مثبتی در پی ندارد.در سالهای اخیر تبادل پول به صورت دستی به کمترین میزان خود کم کردن یافته است.

شعبی که روی دست بانک‌ها باد می‌کند

در بسیاری از کشورهای پیشرفته از جمله کشورهای اروپا و آمریکا حمل بیش از 10 هزار دلار پول نقد،به علت مسایلی چون پولشویی امری غیرموجه محسوب شده است و اغلب فروشگاهها از دریافت وجه نقد اکراه دارند.در واقع بانکداری الکترونیک آنچنان در حال پیشرفت است که دیگر نشستن یک متصدی پشت باجه بانک جهت شمردن پول یا پرداخت قبض به لحاظ اقتصادی جهت بانکهای پیشرفته توجیه اقتصادی ندارد.

بانکهای بزرگ در دنیا به تدریج از تعداد شعب خود کاسته اند و تنها خدمات تجارتی بزرگ در شعب بانکها انجام می شود.حتی بازکردن حساب های بانکی نیز در بسیاری از کشورها کاملا الکترونیکی است و افراد همه مراحل بازکردن یک حساب بانکی را از طریق اینترنت انجام می دهند.در واقع بسیاری از خدمات معمول که در بانکهای کشور عزیزمان ایران همچنان با شدت و حدت دنبال می شود،در بانکهای پیشرفته دیگر محلی از اعراب ندارد.

در شرایطی که بانکداری نوین در دنیا به سوی الکترونیکی شدن و ارزهای رمزپایه پیش رفته و بانکهای بزرگ دنیا از تعداد شعب خود می کاهند،تعداد شعب بانکی در کشور عزیزم

الکترونیکی شدن بانکداری علاوه بر اینکه بهره وری بانکها را اوج برده،بلکه در هزینه های بانکها به شدت صرفه جویی کرده است.حال آنکه در کشور عزیزمان ایران به علت نوع نگاه سنتی که به بانکداری وجود دارد،همچنان داشتن شعب بانکی در عالی ترین موقعیت تجاری با عالی ترین ترکیب ساختمان،یک رکن جهت جذب مشتری و البته مسابقه بین بانکها در جریان است.

کسب رتبه 25 شعب بانکی در دنیا

یکی از شاخص هایی که میزان پیشرفت اقتصادی کشورها را برمبنای آن می سنجند، بررسی تراکم شعب بانکی در هر کشور است.طبق تعریف بانک جهانی استاندارد تعداد شعب بانکی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است.

شعبی که روی دست بانک‌ها باد می‌کند

ایران در این شاخص، رتبه ۲۵ را در دنیا دارا است که به نسبت خدماتی که بانکها ارایه می کنند،تعداد شعب اوج باعث شده است تا بخشی از منابع بانکها در ساختمانها راکد بماند.

براساس آمار بانک مرکزی ،در حال حاضر ۲۳ هزار و ۲۳۰ شعبه بانکی در قالب ۴۲ بانک و موسسه در سراسر کشور فعالند که بررسی این رقم نشان می دهد که سهم هر ۳۴۰۰ ایرانی معادل یک شعبه بانکی است! مقایسه همین آمار با کشوری مثل فرانسه نشان می دهد که در این کشور به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر حدود ۳۷٫۵ شعبه بانکی وجود دارد.

در شرایطی که بانکداری نوین در دنیا به سوی الکترونیکی شدن و ارزهای رمزپایه پیش رفته و بانکهای بزرگ دنیا از تعداد شعب خود می کاهند،تعداد شعب بانکی در کشور عزیزم

مقایسه تعداد شعب بانکی در کشور عزیزمان ایران بابرخی کشورهای منطقه حتی از این تعداد هم کمتر است.مثلا در عربستان جهت هر ۱۰۰ هزار نفر ۸٫۸، درسنگاپور ۱۰ و در ترکیه ۱۹٫۸ شعبه وجود دارد.

بانک جهانی با بررسی آمار شعب بانک در ۱۷۸ کشور دنیا اعلام کرده که سرانه شعب بانکی در کشور عزیزمان ایران زیاد از کشورهای توسعه یافته ای مثل انگلیس، نروژ، اتریش و آلمان است.به طوری که در کشور عزیزمان ایران به ازای هر ۱۰۰هزار نفر 1/29 شعبه بانک تجاری تأسیس شده است که این رقم تقریباً ۲برابر آلمان و اتریش است.

شعبی که روی دست بانک‌ها باد می‌کند

شعب چگونه تکثیر شدند؟

از اوایل دهه 80 که مجوز بانکهای شخصی صادر شد،به تدریج در هر خیابان تعدادی از املاک با عالی ترین موقعیت به وسیله بانکهای تازه از راه رسیده،خریداری شده است و در کمترین وقت ممکن،تابلوی بانک نورسیده،بر سردر آن راه اندازی شد.مجوزها که زیاد می شد،رقابت جهت خرید،املاک تجاری در خیابان های شهرهای کشور زیاد کردن یافت.هرچند،ساخت و ساز در بخش مسکن و رشد قیمت ها در اواسط دهه 80 هم موجب شد تا بانکها بخش قابل توجهی از سرمایه خود را در املاک سرمایه گذاری کنند،به همین علت به جز شعب،بانکها در بازار مسکن هم ورود پیدا کردند.اما به تدریج با رکودی که از اوایل دهه 90 در بخش مسکن پدید آمد،سرمایه بانکها راکد ماند.

فرشاد حیدری معاون نظارت بانک مرکزی راجع به علت زیاد کردن تعداد شعب بانکها می گوید:« قبلا خدمات انفورماتیک و الکترونیک بانک ها چندان توسعه پیدا نکرده بود و از این رو تعداد شعب متناسب با مراجعه مشتریان بانک ها شکل گرفته، ولی اکنون با توسعه بانکداری الکترونیک و عدم نیاز به مراجعه مستقیم به شعب جهت انجام بسیاری از خدمات، دیگر نیازی به تعداد بالای آنها نیست و باید این سیاست مورد بازبینی قرار گیرد.»

او با بیان اینکه بانکداری اکترونیک در کشور عزیزمان ایران و خدمات بانکداری الکترونیک پیشرفت های چشمگیری کرده است،می گوید:«باید از این نظر تغییراتی در شعب ایجاد شود.»

بانکها اخیرا فروش املاک مازاد خود را در دستور کار قرارداده اند.موضوعی که می تواند منابع بانکها را زیاد کردن دهد. کارشناسان پیشنهاد می کنند که بانکها می توانند از این وقت استفاده کرده و شعب خود را هم کم کنند.اتفاقی که دیر یا سریع با زیاد کردن بانکداری الکترونیک ناگزیر از انجام آن هستند.

خبرآنلاین

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | اقتصادی | الکترونیک | الکترونیکی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

شعبی که روی دست بانک‌ها باد می‌کند

شعبی که روی دست بانک‌ها باد می‌کند

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog